Dixit, az elgondolkodtató játék
Dixit, a társasjátékok társasjátéka
A Dixit azon játékok egyike, mely sok-sok kreativitást, előrelátást és jó fogalmazókészséget kíván. De hogy miért is olyan fontos a játék a gyermekek életében?
Sok kiemelkedő gondolkodót, kutatót foglalkoztatott a napi tapasztalat, hogy játszani jó. miért is jó játszani? Talán azért, mert a játszás idejére átmenetileg felfüggesztjük a valóság ránk szabott kereteit, mert önállóak lehetünk és bátrak. Legalább ilyen fontos, hogy félhetünk és retteghetünk anélkül, hogy valós veszélyben lennénk. játszani jó, mert szabadnak érezhetjük magunkat, kreatívvá válhatunk. Teljesítményközpontú világunkban jó, hogy nem feltétlenül a játék eredményére kell figyelnünk, sokszor maga az élmény folyamata az, ami örömet okoz. Bár nem azonos mértékben, nem minden életkorban és nem minden személynél, de az embereknek egész életén át fontos szükséglete a játék.
A játék története, játékelméletek. Páli Judit úgy jellemzi egyik tanulmányában a játékot, mint „az emberi lét egyik legbonyolultabb kultúrtörténeti csemegéje”. A legrégibb játékeszközök a kőkorszakból maradtak fenn. A fellelt játékeszközök hű tükörképei egy-egy kor társadalmának, az akkori gyereknevelési gyakorlatnak. A legősibb játékok a felnőtt által használt munka- és harci eszközök kicsinyített másai, az ember életében jelen levő állatok utánzatai, illetve a gyermek képességeit fejlesztő eszközök. A rabszolgatartó görög társadalomban az egyes fizikai és szellemi erőt növelő játékeszközök igényes kimunkálása jelzi a társadalom játékok iránti attitűdjét.
Platón a törvényekben azt írja, hogy a leendő polgár szempontjából nagyon fontos a jól megválasztott játék, elsősorban azért, mert a játékban megmutatkozik a gyermek egyéni hajlama, másodsorban pedig azért, mert fontos nevelési funkciót szán a játéknak. Az ókori Rómában megjelentek a tanító játékok is (talán a mai didaktikai játék előfutáraiként). A középkorban kevesebb jelentőséget tulajdonítottak az örömteli gyermeki játéknak. A reneszánsz jelentette a kiutat ebből a boldogtalan állapotból. a gyermek újra felszabadultan játszhatott, s ezt felhasználták az oktatási tevékenységben is. A továbbiakban a játék elismertségének pályája töretlenül ívelt felfelé. A játék fogalmi értelmezésével, magyarázásával, eredetével, jelentőségének méltatásával, a gyermek, a felnőtt, sőt az állatok játéktevékenységének okaival, formáival, a játék klasszifikálásával, a játékszerekkel, a játék társadalmi jelentőségével, a játék és a személyiség fejlődése kapcsolatának keresésével, a nevelésben-oktatásban elfoglalt helyével számos tudomány foglalkozott és foglalkozik, a filozófiától a pedagógiáig, a természettudományoktól a számítástechnikáig, a pszichológiától a szociológiáig. Külön tudományágak jöttek létre, mint a játékpszichológia, játékpedagógia, játékdiagnosztika, drámajáték, stb., melyek tárgyát a játék valamilyen szempontból történő vizsgálata képezi. Mivel a különböző tudományok más-más oldalról közelítik a témát, természetes, hogy a következtetések is különbözők.
Új vonások gyermekeink játékában. Az elmúlt évszázad első évtizedei érlelték meg a játék tudományos rangját, a későbbi évtizedekben pedig a különböző tudományok segítségül hívásával keresték a játék helyét a gyermek életében, és annak lehetséges felhasználását a nevelésben. Gyermekeink játékai ma már teljesen mások, mint akár pár évtizeddel ezelőtt. A társadalmi, természeti változások hatalmas intenzitással hatnak a játékra. A termelőmunka legnagyobb része kiszorult a gyermekek közvetlen környezetéből. veszített varázsából a természet is, mint élményforrás. Változások zajlottak le a felnőttek társadalmi életével összefüggő szokások területein is, és átrendeződés ment és jelenleg is megy végbe a családok otthoni szokásaiban, életvitelében. Az új technikai vívmányok (mobiltelefon, számítógép, televízió, játékgépek, stb.) is kezdik átrendezni a játékkal kapcsolatos eddigi képet. Erőteljes differenciálódás figyelhető meg a gyermekek játéklehetőségi (játékeszköz, hely, idő, szabadtéri, mozgásos játék) és játékszokásai között is. Egyre elterjedtebbé és közhasználatúvá vált a fejlesztő játék fogalma is akár az óvodában, akár otthon. Ezek a játékok részfunkciókat fejlesztő, kifejezetten foglalkoztatási célból a gyermekek oktatására szolgáló játékok, melyek megjelenésével felborult a játékról, szabadjátékról, irányított játékról, fejlesztő játékról vallott nézetek sora. A fejlesztő játék hívei magasztalták ezen eszközök előnyeit, a spontán játék hívei pedig védelmezték a szabad játékhoz való jogot és igényt. Csodálkozunk, hogy eltűnt vagy csak egyre ritkábban van jelen a valódi szerep- és szimbolikus játék gyermekeink életében? Pedig van rá magyarázat.
Mai rohanó világunkban eltűnőben vannak az utánzásra késztető minták. Nincs lehetősége a gyermeknek megfigyelni az anya, az apa, esetleg a nagyszülők otthoni házimunkáját (mosás, főzés, vasalás, takarítás, barkácsolás, stb.), hisz időhiányra hivatkozva inkább egyedül végzik azt az érintettek (míg a gyerek sajnos pl. tévét néz). Egyre kevesebb lehetőség adódik arra is, hogy munkahely-látogatások során (pékség, fodrászat, bolt, piac, asztalosüzem, orvosi rendelő, gyógyszertár) szerezzenek tapasztalatot a gyermekek, melyet később megjeleníthetnek játékukban. Lássuk be azt is, hogy a televízió gyermekeknek szántrajz- és mesefilmjei sem mindig adnak követendő, utánzásra érdemes mintát. A gyermekek játéka, mozgása, kapcsolatteremtése mélyen tükrözi azt a szociális, kulturális hátteret, amely körülveszi. A játékok, a könyvek, a videók erő- szaktól hemzsegő jelenetei, ezeknek gyermekekre gyakorolt hatásai nem múlnak el nyomtalanul. A feszültség, a zaklatottság érzése pedig a gyermek játékbeli viselkedésén keresztül jut el hozzánk. Az említett változások pedig sok szempontból is érintették mind a saját, mind óvodám nevelőközösségének munkáját a játékra vonatkozóan.

Dixit: szárnyaljon a képzeleted!
Nyolc éves kortól minden gyerkőc számára remek szórakozás és kikapcsolódás lehet a Dixit. Ez a játék igazán megmozgatja a kicsik fantáziáját. A színes és megkapó képekről szőtt egyedi történetek teszik annyira érdekessé a Dixit világát. Mesére fel! A Dixit garantáltan elvarázsol mindenkit.
Forrás: Horváth Katalin Tímea: Gyermekvilág – játékvilág