Gyümölcs- és zöldséglé hatása a vérsavó antioxidáns és folátszintjéra, illetve a homocisztein koncentrációra

stressz_nelkul.jpg

Pozitív élettani hatását a gyümölcs- és zöldségcsoport a benne található számos antioxidáns hatású tápanyagnak, pl. a karotinoidoknak és egyéb fitonutrienseknek köszönheti. Egy nemrégiben japán kutatók által végzett kísérlet célja az volt, hogy az étrend dehidratált gyümölcs- és zöldséglé koncentrátummal történı kiegészítésének élettani hatását vizsgálja, elsısorban a szervezet védı hatású folát és antioxidáns, illetve a szívbetegségek kockázatát növelı homocisztein szintjére. A vizsgálatban 60, középkorú, egészséges testtömegő – egyéb szempontból (nem, dohányzás) vegyesen összeválogatott önkéntes vett részt. A résztvevık egyik csoportja a kísérlet során vegyes gyümölcs- illetve zöldségkivonatot tartalmazó kapszulát, míg a másik placebót kapott 28 napon keresztül. A szervezetben bekövetkezı változásokat vér- és vizeletminták analízisével követték nyomon, melyeket a vizsgálat kezdetén, a 14. és a 28. napon vettek a résztvevıktıl.  

A minták elemzése során a kutatók a következıőmegállapításokat tették: A placebót fogyasztó csoporttal összevetve szignifikáns mértékben megnövekedett a vérsavó védı hatású antioxidáns koncentrációja a gyümölcskoncentrátumot fogyasztók körében. A béta karotin-szint közel hatszorosára nıtt, a likopin koncentráció 80, míg az alfa-tokoferol (E-vitamin) szint közel 40%- kal emelkedett meg. A vérsavó folát koncentrációja több mint 170%-os növekedést mutatott, ami szoros fordított összefüggésben volt a szívbetegségek kockázatát növelı homocisztein szinttel, mely közel 20%-kal csökkent. Szintén pozitív változást (10-20%-os mérséklıdést) találtak a szakemberek a krónikus betegségek alapját képezı gyulladás, illetve sejtkárosodás kialakulásáért felelıs, ún. oxidatív stresszt kiváltó tényezık alakulásában. Ez a pozitív hatás a nagyobb egészségi kockázattal rendelkezı dohányosok esetén is megmutatkozott. Összefoglalásként elmondható, hogy az értékes antioxidánsokban bıvelkedı bıséges zöldség(lé) és gyümölcs(lé) fogyasztása hatékony védelmet jelenthet számos krónikus betegség kialakulásával szemben.

antioxidans_es_a_paradicsom.jpg

Az antioxidáns hatású likopinban és C-vitaminban gazdag paradicsomlé fogyasztásának hatása a krónikus betegségekkel szemben

A spanyol Murcia Egyetem Táplálkozástudományi tanszékének munkatársai a természetes likopin- és C-vitaminforrásként említhetı paradicsomlé pozitív (a krónikus betegségek többségének kialakulásáért felelıs ún. oxidatív stresszt és gyulladást csökkentı) élettani hatását vizsgálták. A két héten át tartó vizsgálat során a résztvevık C-vitamin kiegészítéssel, illetve anélkül fogyasztottak paradicsomlevet, ezáltal közel 21 mg likopint, valamint 45,5 illetve 435 mg C-vitamint juttattak szervezetükbe. A kísérlet során a szakértık a levett vér és vizeletminták karotinoid és C-vitamintartalmát, a vérzsírok szintjét, antioxidáns kapacitását és számos gyulladási faktor koncentrációját elemezték.

A kísérlet során a következı eredményeket tapasztalták: a paradicsomlé fogyasztása (függetlenül annak C-vitamintartalmától) szignifikáns mértékben csökkentette a vér koleszterin és gyulladási faktor szintjét. A koleszterinszint mérséklıdése egyértelmő összefüggést mutatott a likopinbevitellel. A C-vitaminnal dúsított paradicsomital fogyasztása következtében jelentısen növekedett az antioxidáns kapacitás és megfigyelhetı volt egyes gyulladási markerek koncentrációjának mérséklıdése is.  

A szakemberek véleménye szerint a kísérlet eredménye rámutatott arra a tényre, hogy a paradicsom elınyös biológiai hatása nem tulajdonítható egyes kiragadott tápanyagok, például a likopin vagy a C-vitamin aktivitásának. Ez a megállapítás alátámasztja a színes, és ezáltal a különféle antioxidáns hatású növényi anyagokban is bıvelkedı étrend fogyasztásának fontosságát.  

forrás: Tudományos Életmódtanácsok 3. évfolyam, 2. szám