Mit is jelent az egészséges életmód?

egészséges életmód

Életmód: Az életmód betegségkezelés és megelőzés kontextusában megfogalmazható, mint: ,,az egészségre befolyással lévő személyes döntések halmaza, amelyre az egyénnek több- kevesebb befolyása van” (Lalond,1974). Hangsúlyozni kell az egyén személyes döntéseinek fontosságát, amelyek ráhatással vannak az életmódra, és a szokások kialakulásában, viszont ez nem tekinthető egyedülinek, mivel az egyénre hatással van a társadalmi és gazdasági környezet is.

Az életmóddal kapcsolatos kockázati tényezők elkerülhetők, mind a külső, mind a személyes környezetünkből származóak, így minimalizálhatók vagy teljesen meg is szüntethetők, azaz a helytelen, inadekvát életmóddal járó betegségek kiküszöbölése, leszűkítése kivitelezhető (Döbrőssy,2004). Szociológiai perspektívából megvilágítva az életmódot meghatározhatjuk, mint választást és esélyt. ,,Az életmód olyan magatartások, tevékenységek összessége, amelyeket az adott körülmények között viszonylag szabadon választhatunk meg.” Hogyan értelmezhetjük ezt a definíciót? Tehát az egyén rendelkezik szabad akaratával, döntéseinek uralmával, azaz ő dönt cselekedetei felett, viszont e tetteket körvonalazzák bizonyos mértékben körülményei és személyiségtípusa. Milyen módon határolhatják be az egyént a körülmények? Ez nem jelent mást, mint a társadalom szokásrendszere, értékrendszere, kultúrája és személyes státusza. Személyiségjegyei pedig korlátozhatják például a megküzdő képességében, vagy önnön ösztönzésének képességében. Az azonosságot, bizonyos közeghez, réteghez való tartozást, szociális státuszt tükrözik az életstílusban megjelenő életmódbeli elemek (Barabás,2006).

Egészség meghatározása ,,Az egészség előfeltétele a béke, lakás, oktatás, élelem, jövedelem, stabil ökológiai rendszer, fenntartható erőforrások, társadalmi igazságosság, és egyenlőség. Az egészségi állapot javítása megkívánja ezen alapvető előfeltételek alkotta biztos alapot” (Barabás,2006). Az egészség fogalmának definiálása nagyon nehéz, számos relatív meghatározása van, viszont van egy elfogadott, amelyet az Egészségügyi Világszervezet fogalmazott meg: Az egészség nem csupán a betegség, vagy valamely fogyatékosság hiánya, hanem a testi lelki és szociális jóllét együttese” (Ander,1986;Ewles&Simnett,1989;Döbrőssy,2004; Ábrám ,2006). ,,Az egészség a szervezet és a környezet kölcsönhatásainak eredményeképpen alakul ki, fenntartása tudatos tevékenységet igényel’’(Ewles&Simnett,1989) Az egészséges ifjúság a társadalom egyik legfőbb célja. Az egészség az Egész-ség állapota.

Az Egészségügyi Világszervezet megfogalmazása túlságosan idealista. Ha az alapján indulunk el, akkor a szemüveget, használó ember nem egészséges, a szomorkodó ember ugyancsak nem egészséges és a tökéletes társas kapcsolatokat ápoló ember csupán csekély számban található. Az egészségre nincs egyszerű definíció. Az orvosok nagy sokasága úgy véli, hogy az az egészséges, aki nem beteg. Ennél azonban sokkal bonyolultabb a helyzet. A laikusok úgy gondolkodnak az egészségről, hogy a fizikai egészség mellett van egy jelenlévő életerő, amely segít szembenézni a nehézségekkel, kihívásokkal és felülkerekedni rajtuk. Tehát az egészségnek egy pontos definíciót nagyon nehéz megfogalmazni, érdemes először átgondolni, hogy mi befolyásolja, és utána alkotni róla képet (Barabás,2006). Az egészség meghatározása modern szemlélettel, amelyet egy filozófus David Seedhouse fogalmazott meg, alkotott:,,Az egészség optimális állapota egyenlő azon feltételek összességével, amelyek megléte esetén az egyén kibontakoztathatja a számára adott lehetőségek összességét” (Barabás,2006).

A genetikai tényezők, amelyeket szüleinktől, elődeinktől öröklünk. A fizikai alakunk, formánk, bőrszínünk, és sok más tulajdonságunkat az öröklődés útján szerezzük. Ezek az öröklött, genetikai tényezők változzanak, módosulnak az életkörülményeink miatt. A genetikai tényezők nagyon fontosak, de nem bírnak meghatározó szereppel, az egészségünkre tekintve, Mint már említődött a genetikai tényezőket külső hatások befolyásolják, és többnyire módosíthatják őket, ezért érdemes azokra a külső tényezőkre kellő figyelmet fordítani, szentelni. Külső tényezőnek tekinthetjük az életmódot. Az életmódunkba beletartóznak szokásaink, életstílusunk, mint például táplálkozási szokásaink, káros szerek használata, különböző szenvedélybetegségek és testünk kondícióban tartása, azaz a mozgással kapcsolatos egyéni szokásaink. A megemlítettek számottevően fontosak, vegyük csak példaként a táplálkozást.

egészséges test

A táplálkozás során létezünk, a táplálkozással juttatjuk be a szervezetünkbe az alapvető táplálékokat, amelyek létezésünket szolgálják, azok a szervezetünk építőköveivé válnak, azáltal, hogy beépülnek testünkbe, ezen kívül energiát, erőt biztosítanak a mindennapjainkhoz. Ha ezek az anyagok, táplálékok nem egészségesek ugyancsak a testünk építőköveivé válnak. Feltevődik tehát a kérdés, akkor a testem lehet egészséges, ha egészségtelen táplálékok építőköveiből áll, a válasz egyértelmű, nem. Az életmódtól eltekintve, az egészségi állapotot befolyásolja a környezet, amelyben mindennapjainkat töltjük, életünket éljük, mint például a lakás, munkahely, stb. Ugyancsak külső tényezőként jelen van a társas közeg, amely kulcsfontossággal bír az egészségre nézve, mint például a családunk, barátaink, és az a szűkebb-tágabb miliő, amely nap, mint nap körülvesz bennünket. Fontos szerepet ölel fel az egészségügyi ellátórendszer is, itt megemlíthető a hozzáférhetőség, lehetőleg a könnyű hozzáférés, és az ellátás színvonalas biztosítása (Barabás,2006).

Az életmód szempontjából megkülönböztethetünk egészséget károsító és egészséget támogató, erősítő életmódot. Az egészségi állapot javításához eszköz az életmód megváltoztatása, ezen elhatározás az életmódváltásra teljes mértékben az individuum kezében van. Mint már fennebb szó volt róla az életmódot környezeti, társadalmi és gazdasági tényezők befolyásolják, mégis az egyén szerepe hatalmas, amely ugyancsak függ az egyén mikrokörnyezetétől, műveltségi szintjétől, saját maga és környezete értékrendjétől, valamint tanult szokásaitól. Az egészséget előírni, mit, normatívát nem lehetséges, ezért ajánlott, sőt meg kell teremteni egy olyan környezetet, hogy a választási lehetőségek az adekvát életmód körében mozogjanak (Balázs,2008).

Egészséges életmódra fel

Az egészség életmód gyakorlása elengedhetetlen kell, hogy legyen az emberek életében. Ehhez először is tisztában kell lennünk vele, hogy mire van szükség az egészséges életmód elsajátításához. Ezekkel az információkkal megtarthatjuk az egészségünket hosszú távon és beépíthetjük ezt a tudást és ezeket az elveket az életmódunkba. Az egészséges életmód szabályait fontos lenne beiktatni az iskolába, mint prioritást élvező tantárgyat, mert a serdülőkorú gyerekek különös módon ki vannak téve bizonyos ártalmaknak és rossz szokásoknak.

Forrás: Gál Győző Harold: Egészségről és helyes életmódról való informáltság középiskolás diákok körében