Alzheimer-kór és demencia
Az Alzheimer-kór korai felismerése
Az Alzheimer-kór és a demencia szorosan összefüggő fogalmak: előbbi okozója az utóbbinak. Sajnos az Alzheimer-kór ma még nem gyógyítható, így mindennél fontosabb annak megelőzése. Ha viszont már megvan a baj, megéri többet tudnia a demenciáról.
A demencia igen gyakori tünetegyüttes, melynek oki háttere heterogén és multifaktoriális. A demencia igen jelentős terheket ró a betegre, annak közvetlen környezetére és az egész társadalomra. A demencia megállapítása kritikusan érinti a beteg alapvető emberi szabadság- és polgári jogainak gyakorlását, ezért szükséges, hogy a kórisme felállítása, rendszeres felülvizsgálata és a beteg követése precíz módszertani előírások és a mindennapi rutinban is betartható algoritmusok szerint történjék. A betegvezetés az alapellátó (háziorvos) szakember kezében kell legyen, ugyanakkor a szakszerű átvizsgálás, a korszerű kezelés és szociális gondozás megköveteli a szakorvosi (pszichiáteri, neurológusi, geriáteri), bírói-jogi és gondozói döntéseket. A háziorvosok, belgyógyászok, sebészek, traumatológusok legalább annyira érintettek a demens betegpopuláció ellátásában, mint a gerontológusok, pszichiáterek és neurológusok. Jelenleg a demens betegek többsége nem is jut el olyan szakrendelésre, ahol kognitív, pszichés és viselkedési tüneteit célzottan keresnék és demenciájának kóroki hátterét megvizsgálnák. Az időskori polimorbiditásba ágyazódó demencia korszerű kezelése interdiszciplináris feladat. A beteget, a gondviselő(ke)t, szociális és egészségügyi szakembereket magába foglaló team szervezése és összehangolása a beteg kezelőorvosának a feladata, aki legkézenfekvőbben a háziorvos, de bármelyik érintett szakterület képviselője is lehet. Ha azonban a viselkedési zavarok uralják a klinikai képet, a pszichiáter szakorvos véleményének kérése nélkülözhetetlen. Jelen módszertani protokoll az illetékes szakmai kollégiumok jóváhagyása alapján foglalja össze a demencia kórismézésének és kezelésének konszenzuson alapuló minimumkövetelményeit, melyeket e dokumentum közzétételekor a jó orvosi gyakorlatnak megfelelőnek elfogad.
Kiváltó tényezők: A demencia szindróma kiváltó tényezői a cukorbetegség szövődményeitől a lassú vírusokon és az öröklött génhibákon át az érelmeszesedésig, sokfélék lehetnek. A több, mint hetvenféle, demenciához vezető ok – részben redundáns – felsorolásait a nozológiai (kód)rendszerek, pszichiátriai és neurológiai szövegkönyvek, monográfiák, összefoglaló közlemények tartalmazzák. A kiváltó tényezők részletes térképezése a tudományos vizsgálódás eszköze, gyakorlati jelentősége azon kiváltó tényezőknek van, melyeknek ismerete terápiás következményekkel is jár. Egyesült Államok-beli adatok alapján az összes demencia 50-60%-át adja az Alzheimer betegség, 10-25%-a vaszkuláris típusú, a maradékon pedig, egyenként 5% alatti gyakorisággal osztoznak az egyéb neurodegeneratív, alkoholos-toxikus és a más betegségek szövődményeképp jelentkező formákG2-. A képalkotó eljárások (MRI) felbontásának, és a neuropatológiai diagnosztika fejlődésének eredményeképp egyre nyilvánvalóbb, hogy a demenciák okai gyakran többszörösek („kevert” demenciák). Ezen esetek etiológiai besorolása az orvosi rutinban a domináns komponens alapján történik.
Kockázati tényezők: A demencia szindróma legjelentősebb kockázati tényezője az életkor. A magas kort megélő emberek abszolút és relatív számának gyarapodásával a demencia prevalenciája és incidenciája is exponenciálisan nő. 90-95 éves kor közé becsülhető az az életkor (amerikai adatok!), mely után a demencia fennállása nagyobb valószínűséggel állapítható meg, mint annak 4 hiányaK2+. Az egészségpolitika célja az lehet, hogy a demencia kialakulását minél idősebb életkor felé tolja el. Bár a vaszkuláris demenciák és a stroke kapcsolata evidens, több független multicentrikus vizsgálat egybehangzó megállapítása volt az is, hogy az Alzheimer és vaszkuláris demenciák kockázati tényezői nagymértékben átfednek a kardiovaszkuláris kockázati tényezőkkel K2+. Az apolipoprotein E gén gyakori polimorfizmusa, az 4 gén terméke többszörösére növeli a szenilis Alzheimer betegség kialakulásának kockázatát K2++. Újabb vizsgálatok szerint az 4 allél az Alzheimer betegség élettartam - prevalenciáját a legfejlettebb országokban jellemző várható élettartam esetén nem növeli, hanem a tünetek korábbi életkorban történő jelentkezésével függ össze. Egy 4 allélt hordozó egyének között a demencia incidenciája mintegy 5, két 4 allélt hordozókon 10-15 életévvel idősebb kontroll (3 és/vagy 2 alléleket hordozó) populációhoz hasonlítható K2+. Számos monogénes öröklődésű génhiba ismert, mely demenciát okoz, ezek közül hazánkban a Huntington korea és a Wilson kór fordul elő, szerencsére, ritkánA D. A primer Parkinson betegséggel gyakran szövődik demencia, illetve agyérbetegségek talaján gyakran társul a demencia parkinsonos tünetekkelK2++. Az irodalom közös parkinsonizmusdemencia szindrómákat (Lewy testes demencia, Alzheimer betegség Lewy testes variánsa, Guam-szigeti demencia-parkinzonismus komplex, progresszív szupranukleáris bénulás, kortiko-bazális disztrófia stb.) is elkülönít, a BNO-10 alapú nozológiai rendszerek nem.
Az Alzheimer-kór és a leépülés
Az Alzheimer-kór egyike azon betegségeknek, amelyek elbutuláshoz vezetnek. Ez azt jelenti, hogy az Alzheimer-kór zavartságot és memóriaromlást eredményez, sőt akár személyiségváltozást is vonhat maga után. Az Alzheimer-kór egy fokozatosan súlyosbodó és visszafordíthatatlan következményekkel járó betegség, mely megtámadja és elpusztítja az agysejteket.
Forrás: A Pszichiátriai Szakmai Kollégium: Az Egészségügyi Minisztérium szakmai protokoll - A demencia kórismézése, kezelése és gondozása